Taylor Swift


Doğum adıTaylor Alison Swift
Doğum13 Aralık 1989 (22 yaşında)
WyomissingPennsylvania,Amerika
MesleklerŞarkıcı, söz yazarı, prodüktör,aktris
Etkin yılları2006 
ÇalgılarVokal, gitar, ganjo, piyano,ukulele
TarzlarPoppop rockcountrycountry poppopcountry
Plak şirketiBig Machine
Taylor Alison Swift veya bilinen adıyla Taylor Swift (d. 13 Aralık 1989) Amerikalı şarkıcı-söz yazarı ve aktris. WyomissingPensilvanya'da büyüdü ve on dört yaşındaNashville, Tennessee'ye taşındıktan sonra country müzikteki kariyerine başladı. BuradaBig Machine Records ile anlaştı ve Sony/ATV Music publishing house ile çalışan en genç söz yazarı oldu. 2006 yılında kendi adını taşıyan bir albüm çıkardı. Albümün üçüncü single çalışması "Our Song" ile ABD country listesinde bir numaraya ulaşan en genç şarkıcı oldu. 2008 Grammy Ödülleri'nde "En İyi Yeni Sanatçı" kategorisinde aday gösterildi.
İkinci albümü Fearless'ı 2008'in sonlarında çıkardı. Albümdeki "Love Story" ve "You Belong with Me" adlı parçalar listelerde üst sıralarda yer aldı ve Fearless 2009'un en çok satan albümü oldu. 2010'da içleriden Yılın Albümü'nün de bulunduğu dört Grammy Ödülü'ü kazandı. Swift bu ödülü kazanan en genç sanatçı oldu. Grammy dışında, FearlessAmerikan Müzik ÖdülleriACM ve CMA'de de ödüllendirildi, böylece country müzik tarihinde en çok ödül kazanan albüm oldu. 2010'da sanatçı üçüncü albümü Speak Now'ı çıkardı, albüm ilk haftasından bir milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaştı. 2011-12'deSpeak Now World Tour adını verdiği bir konser turnesine çıkarak dünyanın dört bir yanında 1.6 milyon dinleyiciye ulaştı. Albümün üçüncü single çalışması "Mean" iki Grammy kazandı. Sanatçı dördüncü albümünü Red 22 Ekim 2012'de yayınlanacak. Albümün ilk single çalışması "We Are Never Ever Getting Back Together" sanatçının Billboard Hot 100listesinde bir numaraya ulaşan ilk şarkısı oldu.
America's sweetheart (Amerika'nın sevgilisi) diye de anılan Swift dinleyiciyi çabuk yakalayan nakaratları ve yaşadığı deneyimleri anlattığı şarkılarıyla bilinmektedir. Şarkıcılığın yanı sıra söz yazarlığı ile Nashville Songwriters Association ve Songwriters Hall of Fame tarafından ödüllendirildi. Toplamda altı Grammy, on AMA, yedi CMA , altı ACM ve on üç BMI ödülü kazandı. Dijital ortamda, dünya çapında 22 milyonun üzerinde albüm ve 50 milyon şarkı sattı. Müzik dışında oyunculukla da ilgilendi; televizyon dizisiKanıt Peşinde'de, sinema filmleri Sevgililer Günü ve The Lorax'da yer aldı. Sanat eğitimi, çocuk eğitimi ve doğal afetlerde zarar görmüş kişiler için bağışlar yapmakta; LGBT ve hasta çocuklar için kurulmuş kuruluşları desteklemektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen blogumuza giren herkes saygılı olsun.